Kolagen w organizmie człowieka jest powszechnie występującym białkiem strukturalnym. Występuje między innymi w skórze, kościach, ścięgnach, wątrobie, nerkach, sercu, płucach, rogówce oka, błonach, naczyniach włosowatych.

 

Kolagen ma właściwości „klejorodne”. Pełni funkcje podporowe, jest czynnikiem kontrolującym rozmieszczenie sił wewnętrznych i zewnętrznych działających na nasz organizm.

 

Kolagen podlega w organizmie ciągłej wymianie. „Zużyty” kolagen jest zastępowany przez nowy. Po 25 roku życia proces wymiany zostaje zachwiany. Organizm człowieka zaczyna tracić zdolność do odbudowy naturalnego kolagenu.

 

kolagen 1

 

Zaburzenia wymiany kolagenu są najbardziej widoczne na skórze. Z biegiem lat traci ona swą jędrność i gładkość, staje się cieńsza, sucha i pojawiają się zmarszczki.

 

kolagen 2

 

 

Braki kolagenu są także odczuwalne „wewnątrz” organizmu. Ubytek kolagenu przyczynia się do obniżenia funkcji życiowych narządów wewnętrznych, kości stają się kruche, a mięśnie wiotczeją.

 

Warto więc zacząć stosować kolagenową terapię świetlną. Światło produkowane przez lamy kolagenowe stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu.